Rozgrzewające zupy na jesień

Nie muszę chyba nikogo przekonywać do jedzenia zup. Są świetne o każdej porze roku – latem – chłodzą, jesienią i zimną doskonale sycą i rozgrzewają. Ja mogłabym jeść zupy na śniadanie, obiad i kolację ;-) Szczególnie teraz, kiedy poranki i wieczory są już dość chłodne i łatwo złapać jakąś infekcję, warto rozgrzać się talerzem pysznej zupy. Prezentuję 19 moich ulubionych przepisów na jesienne zupy. Mam nadzieję, że wy także znajdziecie wśród nich coś dla siebie.

Podziel się:

Zupa paprykowa z imbirem

Kiedy czuję, że łapię mnie przeziębienie nastawiam garnek zupy, którą doprawiam chili i świeżym imbirem. Imbir świetnie rozgrzewa i pomaga wzmocnić odporność organizmu.

Podstawą tej zupy jest bulion, do tego dużo warzyw — marchewka, seler, pietruszka no i oczywiście papryka. Podajemy ją z krewetkami. Jak ktoś lubi zabielane zupy, może użyć mleczka kokosowego. Podkreśli ono orientalny charakter tego dania. Polecam!

Zupa meksykańska

"Przed nami okres chłodów, deszczu i wilgoci. Przy takie aurze, aż miło wchodzi się do ciepłego mieszkania. Temperatura kilku stopni na plusie daje odczucie większego zimna niż minus pięć w zimie. W długie jesienne wieczory dobrze jest zaszyć się w zaciszu pokoju z kubkiem czegoś ciepłego" - pisze Paula.

Meksykańska zupa z mięsem mielonym, pomidorami, papryką, kukurydzą, fasolą i dużą ilością rozgrzewających przypraw poprawi humor po naprawdę ciężkim dniu.

Krem z jesiennych warzyw

Pyszna, gęsta, kremowa zupa z jesiennych warzyw — brukwi, marchewki, papryki. Zachwyca swoim kolorem.

Iza, która prowadzi bloga Smaczna Pyza serwuje ją z serowo-chrzanowymi kluseczkami. Zupa świetnie rozgrzewa.

"W chłodny, ponury dzień będzie bardzo pożywnym i słonecznym posiłkiem" - zachęca blogerka.

Krem z batatów

Jeszcze do niedawna z batatów robiłam puree lub frytki. Jednak jak się okazuje słodkie ziemniaki można wykorzystać jako bazę do przygotowania smacznej zupy.

Dzięki dodaniu mleczka kokosowego i tahini, czyli pasty sezamowej, zwykła zupa zyskuje oryginalny, orientalny smak. Do tego curry i mielona papryka. Pycha!

Zupa pomidorowa

Ola z bloga Zajadam.pl proponuje pomidorówkę z pieczonych warzyw z dodatkiem aromatycznych przypraw.

„Na jej przygotowanie trzeba poświęcić trochę czasu. Warzywa muszą piec się odpowiednią ilość czasu, aby danie było bardzo aromatyczne. Jako bazy koniecznie użyj domowego bulionu.

Za sprawą pieczonych pomidorów i papryk zupa ma cudowny, głęboki smak. Jest pikantna i bardzo sycąca. Smakuje wyśmienicie z grzankami czy z pestkami dyni” - dodaje blogerka.

Zupa rybna

Odkąd kiedyś w Gdańsku w hiszpańskiej restauracji spróbowałam pikantnej zupy rybnej, do dzisiaj pamiętam ten smak.

Długo eksperymentowałam, żeby w swojej kuchni przygotować zupę, która chociaż trochę przypominałaby tamto danie. Aż w końcu trafiłam na przepis Uli.

Rozgrzewająca zupa z dorszem, pomidorami, papryką, czosnkiem. Gęsta, konkretna, aromatyczna. Kto nie lubi zupy rybnej niech żałuje :-)

Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy

Pikantna zupa dyniowa

Zupa dyniowa na mleku kokosowym z dodatkiem imbiru, chili i soku z limonki to świetny pomysł na pyszny i pożywny posiłek.

Zupa jest delikatna i kremowa, ale zarazem pikantna. Dodatek płatków migdałowych, pestek i żurawiny bardzo urozmaica jej teksturę” - pisze Tomek, autor przepisu.

Zupa z chorizo i smażonym dorszem

"Połączenie delikatnej ryby i wyrazistego chorizo to zestaw doskonały.

Całość dopełnia świeża, pietruszkowo-cytrynowa pasta, trochę na kształt niedokładnie zmiksowanego pesto, a trochę jak wzbogacona o słonecznik gremolatą, którą dodaję do zupy już na talerzu — wierzcie mi, pycha!" -

Zupa ziemniaczana

Jest to świetny pomysł na pożywny obiad w chłodniejszy dzień.

„Najlepsza jest wtedy gdy wracasz zziębnięty do domu wieczorem, za oknem hula wiatr, a ty łyżka po łyżce rozgrzewasz się zupą od środka.

Idealna. Zresztą, czy może być coś lepszego niż talerz gorącej, gęstej zupy?” - zastanawia się Ulcik.

Zupa z ciecierzycy

Kolejna propozycja to pikantna zupa z ciecierzycą. Myślę, że przypadnie ona do gustu wszystkim zmarzluchom.

W zupie znajdziecie wiele aromatycznych przypraw i słodkie mleczko kokosowe, które wspaniale łagodzi ostrość chili.

Potrawa jest sycąca, idealna na chłodne dni. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że jest błyskawiczna do przygotowania” - przekonuje Ilka, autorka przepisu.

Zupa z pieczonych warzyw

Jedna z moich ulubionych zup – krem z pieczonych warzyw.

Zupa robi się sama, gdy Ty leżysz i czytasz ulubioną książkę. Wstajesz tylko kila razy, by coś tam wyłączyć, dołożyć, przemieszać, doprawić…. A resztę czasu masz tylko dla siebie” - przekonuje autorka przepisu.

To jak, robicie dziś zupę?

Zupa gulaszowa

Zupa może z powodzeniem zastąpić dwudaniowy obiad. Pod warunkiem, że zdecydujemy się na zupę "z wkładką".

Inspirowana węgierską kuchnią gulaszowa to święty pomysł na sycący i rozgrzewający posiłek.

Soljanka — zupa "na bogato"

Soljanka to "bogata" i sycąca zupa, a właściwie danie jednogarnkowe. W krajach byłego ZSRR soljanka była i jest popularna tak samo, jak u nas żurek.

"Zupa jest bardzo sycąca, bogata i rozgrzewa rewelacyjnie. Poniższy przepis to wersja mięsna, ale robi się też soljankę rybną (na jesiotrze), w czasach ZSRR serwowaną w restauracjach w czwartki, gdy obowiązywał rybny dzień" - wyjaśnia Brenia.

Zupa z soczewicy

Soczewicę wykorzystuję przeważnie do przygotowania kremowych zup.

Z ciekawością i pewną nieufnością zabrałam się więc za przygotowanie zupy z soczewicy, której nie trzeba blendować. Jak się jednak okazało, zupa wyszła bardzo smaczna, a ziarna soczewicy nadały jej oryginalną teksturę.

Krem z kalafiora z chili

Kiedy nie masz czasu ani chęci na spędzanie długich godzin w kuchni, przygotuj pikantny krem z kalafiora. Ta zupa gotuje się właściwie sama. Trzeba ją tylko od czasu do czasu zamieszać, a na koniec zblendować.

Marchewka nadała jej piękny kolor, a suszone płatki chili charakteru i ostrości. Zupa doskonale smakuje, no i oczywiście rozgrzewa :-)

Zupa ogórkowa

Ogórkowa to jedna z moich ulubionych zup.

"Jest to zupa, którą można gotować cały rok ale jesienią i zimą smakuje wyjątkowo.

Można powiedzieć, że jestem uzależniona od zup; są pożywne, gorące a ogórkowa z dodatkiem domowych kiszonych ogórków, ziemniaków, marchewki i zabielona śmietaną jest rozgrzewająca i super kwaśna" - tłumaczy Brenia.

Zupa cebulowa

"Najlepsza na chłody jest zupa cebulowa z dużą ilością czosnku. Nie tylko rozgrzeje ale także dostarczy potrzebnych witamin. Nie jest wysoko kaloryczna więc można delektować się nią bez obaw" - pisze Magda, która prowadzi bloga Cukierenka Klementynki.

Kremowa zupa czosnkowa

Zupę czosnkową przygotujesz ze składników, które zawsze masz pod ręką - [b]ziemniaki, ser, śmietana, czosnek[/b]. Bazą zupy może być warzywny lub drobiowy bulion.

"Czosnek mimo dużej zawartości w zupie jest mało wyczuwalny, więc posmakuje nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Zupa najlepiej smakuje podana z groszkiem ptysiowym lub z grzankami" - radzi autorka przepisu.

Zupa fasolowa

"Kiedy byłam dzieckiem nie znosiłam fasolówki, ale jak wiadomo z biegiem lat smaki się zmieniają.

Nie korzystałam z żadnego przepisu, zupę ugotowałam według logiki i własnego smaku. A ten mi podpowiadał, że do fasoli idealnie pasuje boczek. Wyszła pyszna zupa" - wspomina autorka bloga Eksplozja smaku.

Muszę przyznać, że to mój ulubiony przepis na zupę fasolową. Skusicie się?

Także w kategorii Przepisy:

Przepis na domowy smalec Przepis na malinowy obłoczek - lepszego ciasta nigdy nie jadłeś! Strogonow w polskim wydaniu Sernik na zimno - numer jeden wśród letnich deserów Pietruszkowe smoothie Smacznie i po polsku Kaczka pieczona z pomarańczami i imbirem poleca się na świąteczny obiad Bananowe sushi Zasmakuj w kremowych zupach Kilka pomysłów na owocowe śniadania Śląskie od kuchni Tradycyjny kapuśniak, ostra meksykańska czy aromatyczna czosnkowa? Poznaj 3 przepisy na rozgrzewające zimą zupy