Imprezy kulinarne we wrześniu

Jesień zbliża się wielkimi krokami, to czas zbiorów warzyw i owoców. W całej Polsce wciąż organizowane są kulinarne imprezy. Święto miodu, wina, fasoli czy kapusty to tylko niektóre z nich. Zobacz, gdzie się wybrać z widelcem we wrześniu.


XXIII Krakowskie Miodobranie (Kraków)
W dniach 2–4 września 2016 r. Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich serdecznie zaprasza do udziału w Krakowskim Miodobraniu. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w kiermaszu miodu i produktów pszczelich z małopolskich pasiek.
Występy lokalnych artystów, akcja krwiodawstwa, wystawy, konkursy dla dzieci i młodzieży oraz barwna Parada Pszczół to tylko niektóre atrakcje, które czekają na tych, którzy odwiedzą stolicę Małopolski w pierwszy wrześniowy weekend.

Święto fasoli (Zakliczyn)
Pierwszy weekend września w Zakliczynie (woj, małopolskie) tradycyjnie upływa pod znakiem fasolowego święta.
Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy
– W tym roku to już siedemnasta edycja Święta Fasoli, czyli jest to bardzo mocno ugruntowana tradycja. Skoro o tradycji mowa, to tradycyjnie już w środę (31 sierpnia) po południu na Rynek przyjedzie wesołe miasteczko z Moraw, z które atrakcji można będzie korzystać 3 i 4 września. Najważniejszy punkt obchodów Święta fasoli odbędzie się w niedzielę 4 września i zacznie się tradycyjnie od zainaugurowania o godzinie 11 Jarmarku Produktu Lokalnego – mówią organizatorzy.

Europejski Festiwal Smaku (Lublin)
W dniach 3–11 września zapraszam do Lublina na Europejski Festiwal Smaku. Ta impreza to prawdziwe kulinarne (i nie tylko) święto.
Tegorocznym partnerem festiwalu będzie Armenia. Warsztaty, koncerty, wystawy, jarmark, konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi, pokazy sztuki kulinarnej to tylko niektóre z atrakcji. To kontynuacja ubiegłorocznej gruzińskiej przygody, a także ciekawe nawiązanie do wielokulturowej tradycji Lubelszczyzny.

Na te kilka dni Stare Miasto zmienia czasowo swój charakter, pojawiają się iluminacje w okolicach lubelskiego zamku. Tętnią też życiem okolice browaru Perła, gdzie instaluje się scena gotowa na przyjęcie artystów z całego świata.
Będzie można spróbować tradycyjnych ormiańskich potraw, a także dobrego chleba, szlachetnego wina, tradycyjnych wędlin, miodów, serów. Zdecydowanie warto przyjechać do Lublina!
Szczegóły znajdziecie na facebookowym profilu festiwalu.
Winobranie (Zielona Góra)
Polską stolicą wina jest Zielona Góra. Co roku odbywa się tam Winobranie, podsumowujące zbiory w lubuskich winnicach. Klucze do bram miasta otrzymuje Bachus – mityczny bóg wina, a wino leje się strumieniami. Winobranie odbywa się w ramach Dni Zielonej Góry.
Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 3–11 września. Będzie to doskonała okazja, by spróbować lokalnych trunków. Do tego koncerty, kabarety, występy orkiestr symfonicznych, wernisaże, wieczory jazzowe, występy grup teatralnych, Nocny Bieg Bachusa, zabawy plenerowe, zawody sportowe, targi kolekcjonerskie, barwny korowód uliczny i wiele innych atrakcji.

Charsznickie Dni Kapusty (Charsznica)
Charsznica – wieś w województwie małopolskim jest nazywana Kapuścianą Stolicą Polski. Uprawiają ją niemal wszyscy mieszkańcy miejscowości. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj co roku odbywają się Dni Kapusty.
Tegoroczne święto kapusty odbędzie się 11 września. Będą koncerty orkiestr dętych, występy kabaretów, konkurs potraw regionalnych, a także wspólne gotowanie bigosu. Nie zabraknie także degustacji potraw z kapusty oraz stoisk z najróżniejszymi odmianami tego warzywa.
Jak co roku odbędzie się także koronacja Nowej Pary Kapuścianej, która zasiądzie na dębowych beczkach do kiszenia kapusty imitujących trony.
Ważnym punktem uroczystości jest panel dla rolników i producentów rolnych. Pokazy i instruktaże firm nasiennych odbywają się w terenie, na tzw. poletkach doświadczalnych.

Święto Suszonej Śliwki (Kąty)
W sobotę 17 września swoje święto ma… suszona śliwka. Z roku na rok przybywa chętnych, którzy we wrześniu odwiedzają wieś Kąty (gmina Iwkowa) w Małopolsce, by wspólnie oddać hołd suszonej śliwce ;-) Ten region właśnie z niej słynie. Gwiazdami tegorocznej edycji imprezy będą Krzysztof Hanke z kabaretu RAK i Sławomir – gwiazda Rock Polo.
- Pokażemy to, co w suszonej śliwce najlepsze, a jest się czym pochwalić. Zapewniam, że dobrej zabawy i smakołyków nie zabraknie. Producenci nie mogą jednak spocząć na laurach: staramy się, by nasza śliwka była wszędzie. Święto Suszonej Śliwki to kolejna okazja, by ją promować. W tamtym roku sprzedano prawie sto procent suszonej śliwki, która jest u nas produkowana – mówi wójt Iwkowej Bogusław Kamiński.
Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych Polagra Food (Poznań)
We wrześniu będziemy mieli okazję zrobić spore zakupy na Międzynarodowych Targach Wyrobów Spożywczych Polagra Food. Odbędą się one w dniach 26–29 w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich. Znajdziemy tak polskie produkty spożywcze poczynając od mięsa i wędlin, poprzez nabiał, oleje, pieczywo, przetwory, napoje, warzywa, na żywności dla dzieci kończąc.
Jedzenie poza domem


Polecane przez autora:
- Karpatka jak u mamy. Poznaj sprawdzony przepis
- Dla głodnych wrażeń - żeberka w miodowej glazurze
- Kruche i delikatne faworki - lepszych na pewno nie jadłeś!
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze