Sekrety kuchni czeskiej

Zazwyczaj szukamy szczęścia gdzieś daleko, a nie doceniamy tego, co jest blisko. Ta zasada odnosi się także do jedzenia. Zachwycamy się egzotycznymi potrawami z najodleglejszych zakątków Europy, a tymczasem tuż za południową granicą czeka na nas prawdziwy raj dla smakoszy. Niedawno wróciłam z Pragi. Zapraszam was więc na kulinarną podróż śladami dobrego wojaka Szwejka ;-)

Ten artykuł ma 2 strony:

Czeskie tradycje kulinarne
Na pytanie z czym ci się kojarzy czeska kuchnia większość z nas wykrzyknie od razu „Knedliki!”. Owszem, czeskie knedliki są najlepsze na świecie, jednak to niejedyna potrawa, której warto spróbować będąc w Czechach.
Kuchnia naszych południowych sąsiadów jest sycąca i treściwa, opiera się na tradycyjnych składnikach – zbożach, roślinach strączkowych, ziemniakach, mięsie i kapuście. Możemy w niej odnaleźć wpływy węgierskie, austriackie, niemieckie i słowackie. Jednak wiele dań jest wciąż inspirowanych staroczeskimi recepturami.

Czeskie nawyki żywieniowe nie różnią się zbytnio od naszych. Czesi jedzą trzy główne posiłki w ciągu dnia – śniadanie, obiad i kolację. Obiad składa się z zupy, dania głównego i deseru. Narodowym napojem jest oczywiście piwo.
Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy
„Prawdziwą” czeską kuchnię odnajdziemy w tych mniejszych miejscowościach. Jednak w dużych miastach również znajdziemy restauracje, które oferują smaczną domową kuchnię, trzeba tylko dobrze poszukać :-)
Zupa to podstawa…
…powtarzają czeskie mamy swoim pociechom. Czesi uwielbiają zupy (polévky) i nie wyobrażają sobie prawdziwego obiadu bez talerza gęstej i sycącej kartoflanki z majerankiem czy czosnkowej. W Pradze chętnie jada się flaki wołowe lub gulaszową podawaną w bochenku chleba.
Z kolei klarowny rosół drobiowy lub wołowy postawi na nogi po chorobie. Popularna jest także pomidorowa. Natomiast na południu kraju przygotowuje się tzw. kulajdę – zupę z ziemniaków, grzybów, jajek i śmietany.

W Czechasz najesz się do syta
Tradycyjne czeskie potrawy są bardzo treściwe, kaloryczne, ale także bardzo smaczne i urozmaicone. Na talerzach często gości mięso – wieprzowina, wołowina, drób, ale także dziczyzna i ryby. Mięso obficie polewa się wszelkiego rodzaju sosami – pieczeniowym, śmietanowym, pomidorowym, chrzanowym, grzybowym, koperkowym… Mniam!
Do tego obowiązkowo knedliki, kapusta lub ziemniaczana sałatka. Co ciekawe, surówka jest traktowana jako osobne danie, dlatego w restauracjach należy zamawiać ją oddzielnie.
„Wepřo knedlo zelo“ - pieczeń wieprzowa z sosem, knedliki i zasmażana kapusta (biała lub czerwona). Tak wygląda typowy czeski obiad. Knedliki mogą być wyrabiane z ciasta ziemniaczanego (bramborový knedlík) lub drożdżowego (houskový knedlík).
Innym popularnym daniem jest polędwica wołowa w gęstym śmietanowym sosie faszerowana boczkiem (svíčková na smetaně). Podaje się ją oczywiście z knedlikami oraz z plasterkiem cytryny i żurawiną.
Czesi, podobnie jak Polacy chętnie jedzą ziemniaki. Podaje się je na wiele sposobów, poza wspomnianą już kartoflanką i sałatką, bardzo lubianym daniem są także placki ziemniaczane (bramboraky), zarówno w wersji na słodko z prażoną bułką tartą i makiem, jak i na słono z gulaszem.


Polecane przez autora:
- Karpatka jak u mamy. Poznaj sprawdzony przepis
- Dla głodnych wrażeń - żeberka w miodowej glazurze
- Kruche i delikatne faworki - lepszych na pewno nie jadłeś!
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze