Sosy i dipy pełne smaku

Sosy są niezastąpionym dodatkiem do wielu dań – przekąsek, pieczonych czy smażonych mięs, makaronów, ryżu, sałatek, surówek, a nawet deserów. Kochamy sosy, ponieważ poprawiają smak i wygląda naszych dań. Do wyboru mamy zimne i gorące, słodkie i pikantne, słone, mięsne, warzywne, grzybowe, słodko-kwaśne, jogurtowe, warzywne, majonezowe... Można by tak długo wymieniać. Sosy zimne przygotowuje się na bazie oliwy, oleju, śmietany lub jogurtu naturalnego. Dodaje się do nich sok z cytryny, ocet winny, musztardę, miód, świeże zioła, przyprawy. Pasują one do sałatek, jajek na twardo, wędlin, ryb itd. Z kolei podstawą do wykonania sosu gorącego jest przeważnie bulion lub wywar mięsny, który zagęszczamy zasmażką. Do deserów pasują sosy i musy z mleka, słodkiej śmietanki, zmiksowanych owoców. Dobry sos musi mieć odpowiednią konsystencję, smak i kolor. Wybrałam siedem klasycznych sosów – na zimno i na gorąco, które urozmaicą smak wielu potraw.

Podziel się:

Sos winegret

Jeden z moich ulubionych sosów do sałatek jest winegret. To zimny, francuski sos, który przygotowuje się z oliwy z oliwek oraz octu winnego (w proporcji 3:1), soli i pieprzu.

W zależności od upodobań, smak warto wzbogacić miodem, musztardą, sokiem z cytryny, czosnkiem, ziołami, a nawet sokiem malinowym. Zrobienie tego sosu zajmuje dosłownie trzy minuty. Gotowy można przechowywać w lodówce.

Najczęściej robię ten sos w małym słoiczku. Wlewam do niego wszystkie składniki, zakręcam i potrząsam. Szybko, łatwo i przede wszystkim pysznie :-)

Sos beszamelowy

Klasyczny sos beszamelowy składa się z masła, mąki, mleka i gałki muszkatołowej, a także soli i pieprzu. Jest to baza, którą możemy wykorzystać do zapiekanek, mięs, gotowanych warzyw, pizzy czy lazanii, albo zmodyfikować dodając np. parmezan, zioła, rukolę, szpinak

Beszamel to zmora wielu początkujących kucharzy. Niby taki prosty, a jednak potrafi być kapryśmy. Wychodzi za gęsty, grudkowaty, a przecież powinien być płynny, idealnie gładki…

W czym tkwi sekret? Otóż, najpierw musimy cierpliwe zaczekać aż masło się rozpuści, potem połączyć je z mąką, i dopiero wtedy dolewać powoli mleko, cały czas mieszając aż sos zgęstnieje. Na koniec dodajemy gałkę muszkatołową, sól i pieprz. Ot, cała tajemnica.

Ostry sos chili

To jest propozycja dla miłośników ostrzejszych smaków. Sos chili można kupić w sklepie, ale ja polecam ten domowej roboty. Wiemy wówczas, co jemy, poza tym możemy regulować ostrość sosu, zwiększając lub zmniejszając ilość dodawanej papryczki.

Gotowy sos zachowa świeżość w lodówce nawet przez dwa tygodnie (czyli tyle samo, co ten ze sklepu, po otwarciu butelki). Możemy także przygotować większą porcję i ją spasteryzować.

„Jest to znakomity dodatek do zup, dań orientalnych i mięsnych. Sprawdzi się jako doskonały dip do przekąsek czy kanapek. Dzięki połączeniu ostrych czerwonych papryczek i octu uzyskasz bardzo ostry lekko kwaskowaty smak, zaś czosnek doskonale podkreśli walory smakowe wielu dań” - zachęca Tomek, autor przepisu.

Majonez

Sałatka jarzynowa czy jajka na twardo z domowym majonezem smakują zupełnie inaczej niż z tym ze sklepu… Przygotowanie majonezu nie jest wcale trudne, wymaga jednak nieco cierpliwości i wyczucia, ponieważ w trakcie mieszania może nam się on zwarzyć. Dlatego też olej należny dolewać bardzo powoli, cały czas miksując. Wtedy na pewno się uda. Powodzenia!

Greckie tzatziki

Tzatziki to grecki dip, który składa się z gęstego jogurtu, świeżego ogórka i czosnku.

„Jest idealnym dodatkiem do grillowanych warzyw i mięs z grilla, smażonych, czy pieczonych, sprawdza się też jako dressing do sałatek, czy jako samodzielny dip np. do świeżych warzyw pokrojonych w słupki. Mimo sporej ilości czosnku sos ten łagodzi ostrość grillowych potraw, podkręca, podkreśla ich smak” - zachęca autorka bloga Straga.pl.

Keczup ze świeżych pomidorów

Wielu moich znajomych uważa keczup za zabijacz smaku. Natomiast konserwatywni miłośnicy włoskiej kuchni polewanie pizzy keczupem uznają za prawdziwą zbrodnię.

Owszem, jeśli wybierzemy najtańszy produkt z supermarketu, który nawet nie leżał obok prawdziwych pomidorów, a w składzie na pierwszym miejscu ma wodę, ryzykujemy popsuciem smaku potrawy. Jednak, jeśli przygotujemy keczup w domu z pachnących słońcem pomidorów (które właśnie o tej porze roku są najpyszniejsze), to z pewnością zmiękczymy serca keczupowych przeciwników ;-)

Zobacz również: Kuchenne pomysły na wyciągnięcie ręki. Poznajcie smaczne blogi

Sos holenderski

Podobnie jak beszamel, również sos holenderski sprawia niektórym nieco kłopotów. Może się zwarzyć, przypalić lub wyjdzie zbyt rzadki. Dlatego też nie można go zbyt długo podgrzewać.

„Klasyczny sos holenderski przygotowany jest z żółtek, masła i soku z cytryny z dodatkiem soli oraz pieprzu. Sos jest aksamitny, puszysty, delikatnie maślany, z wyraźną kwaskową nutą” - pisze Ola, która wraz z Tomkiem i Alą prowadzi bloga Zajadam.pl

Sos holenderski podaje się ze szparagami, jajkami, wędzonym łososiem, warzywami. Stanowi on również bazę do przygotowania innych sosów takich jak berneński, maltański czy muślinowy.

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Przepisy:

Gotuj z Julią. 10 najlepszych przepisów Julii Child Smaczne desery, które przyrządzisz w mniej niż 30 minut Przepis na koktajl truskawkowy Kluchy, kluski, kluseczki... Kutia - wyjątkowy deser na wyjątkową okazję Właściwości kakao Kilka pomysłów na wykorzystanie śliwek w kuchni Poczuj się jak w prawdziwej, włoskiej restauracji. 5 przepisów na włoskie dania Gofry gofrom nierówne Kilka pomysłów na zdrowy obiad Zasmakuj w kremowych zupach Masło lawendowe