Ocet - jakie są jego rodzaje? Jak wybrać najlepszy?

Ocet, czyli wodny roztwór kwasu octowego to popularna przyprawa, której używa się do zakwaszania sosów, zup, marynat. Powstaje w wyniku fermentacji produktów, zawierających cukier, a więc owoców, ryżu czy nawet miodu. Octy różnią się smakiem, zapachem, mocą oraz właściwościami. Nie tylko wzbogacają smak potraw, ale również wspomaga walkę z niektórymi chorobami czy nieprzyjemnymi dolegliwościami. Poza tym ocet spirytusowy to nieoceniony pomocnik pani domu, który m.in. doskonale usuwa kamień.


Rodzaje octu
Ocet spirytusowy
Najpopularniejszy i najtańszy jest ocet spirytusowy. Jednak powoli odchodzi on w zapomnienie, ponieważ na tle innych octów wypada dość blado. Jest on ubogi w walory zapachowe i smakowe. Otrzymuje się w wyniku fermentacji spirytusu. Występuje w formie roztworu sześcio- bądź dziesięcioprocentowego.
W kuchni znajduje zastosowanie jako składnik marynat, sosów, poza tym polewa się nim mięsne galarety. Poprawia trawienie, pobudza apetyt, jednak spożywany w zbyt dużych ilościach szkodzi naszemu zdrowiu.
Zobacz również: Kuchenne pomysły na wyciągnięcie ręki. Poznajcie smaczne blogi

Poza tym ocet spirytusowy to doskonały, ekologiczny środek do usuwania kamienia np. z czajnika. Dodany do prania odświeży kolor tkanin, nadaje się również do czyszczenia miedzi i mosiądzu. To także świetny środek do pielęgnacji skóry, zapobiega nadmiernemu poceniu się i łagodzi ból po ukąszeniach owadów. Warto mieć go więc zawsze pod ręką.
Ocet winny
Jak sama nazwa wskazuje powstaje z wina – białego lub czerwonego. Biały jest delikatniejszy i może służyć jako baza do przygotowania domowego octu aromatyzowanego (wystarczy zalać octem zioła, maliny, czosnek czy chili i odstawić w ciemne miejsce aż smaki się połączą, a potem przecedzić). Używamy go także do marynat, zup i dressingów do sałatek. Z kolei czerwony dobrze komponuje się z dziczyzną i czerwonym mięsem.

Ocet winny, podobnie jak spirytusowy dostaniemy w formie roztworu sześcio- lub dziesięcioprocentowego. Dobrej jakości ocet winny dostarcza magnezu, fosforu i potasu.
Metodą domową ocet winny można otrzymać, zostawiając na dwa tygodnie otwartą butelkę wytrawnego wina.
Ocet jabłkowy
Robi się go z jabłek lub musu jabłkowego. Ma niezbyt kwaśny smak i owocowy posmak. Wykorzystuje się do do doprawiania potraw i przygotowywania delikatnych marynat. Dobrze komponuje się z warzywami i mięsem drobiowym.

Wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Jest źródłem witamin: A, C, E oraz z grupy B, a także kwasu mlekowego i pektyn. Działa odtruwająco, odchudzająco i odkwaszająco. Poza tym wspomaga leczenie chorób reumatycznych, cukrzycy, przeziębień i drożdżycy.
Ocet balsamiczny
Wyróżnia go ciemnobrązowy (niemal czarny) kolor i słodko-kwaśny smak. Jest gęsty i lepki. Otrzymuje się go z białych lub ciemnych winogron, a dokładniej z zagęszczonego moszczu winogronowego. W porównaniu z innymi octami jest dość drogi, ponieważ zanim trafi na sklepowe półki musi dojrzewać w drewnianych beczkach przez wiele lat.

Ocet balsamiczny to składnik wielu sałatkowych dressingów. Poza tym można go wykorzystać do przygotowania marynat i sosów. Co ciekawe, świetnie komponuje się z owocami, zwłaszcza jagodowymi, i deserami. Próbowaliście kiedyś truskawek skropionych octem balsamicznym? Jeśli nie, to polecam.
Ocet balsamiczny obniża cholesterol i korzystnie wpływa na pracę jelit, dlatego warto go wprowadzić do swojej diety.
Jak kupić dobry ocet balsamiczny? Wybierajmy te, których okres leżakowania przekroczył rok. Unikajmy produktów, które w swoim składzie mają cukier, karmel, soki owocowe czy konserwanty i barwniki.
Ocet ryżowy
Ocet ryżowy jest popularny w krajach azjatyckich. W Japonii doprawia się nim ryż do sushi. Charakteryzuje się jasnożółtą barwą oraz niezwykle łagodnym smakiem. Tworzy zgrany duet ze świeżym imbirem. Pasuje do sosów sałatkowych, dipów, marynat, makaronów.
Ocet ryżowy powstaje w wyniku fermentacji ryżu oraz często odpowiednich dodatków takich jak pszenica czy kukurydza.


Polecane przez autora:
- Karpatka jak u mamy. Poznaj sprawdzony przepis
- Dla głodnych wrażeń - żeberka w miodowej glazurze
- Kruche i delikatne faworki - lepszych na pewno nie jadłeś!
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze