Wszystko, co musisz wiedzieć o szparagach

Sezon na szparagi jest krótki. Trwa od połowy kwietnia do końca czerwca, dlatego nie zwlekajmy i wprowadźmy szparagi jak najszybciej do swojego menu. Są one bowiem nie tylko smaczne, ale również lekkostrawne, niskokaloryczne i pełne wartościowych składników.


Rodzaje szparagów
- Białe – uprawia się je pod folią bez dostępu do światła, co uniemożliwia powstanie chlorofilu. Są delikatne i łagodne w smaku.
- Zielone – o dość cienkich łodygach, mają ostry, wyrazisty smak. Posiadają najwięcej cennych właściwości odżywczych.
- Fioletowe – mają bardzo grube łodygi o purpurowo–fioletowej barwie.
Skarbnica wartości odżywczych
Warto wykorzystać sezon i jeść jak najczęściej szparagi, ponieważ zawierają wiele cennych składników odżywczych, a przy tym są niskokaloryczne, więc bez obaw mogą sięgać nawet osoby na diecie. W 100 g mają jedynie 18 kalorii! Poza tym są doskonałym źródłem kwasu foliowego. zawierają także witaminy — A, C, beta-karoten, a także wapń, potas, fosfor i błonnik.
Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy
Jedząc szparagi, możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Dzięki zawartości kwasu foliowego odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu, dlatego poleca się je ciężarnym. Ponadto zwiększają krzepliwość krwi.

Korzystnie wpływają również na funkcjonowanie układu pokarmowego, a także wspomagają pracę wątroby i nerek.
Szparagi są także uważane za jeden z najskuteczniejszych afrodyzjaków.
Zobacz więcej:
Wybieramy najlepsze szparagi
Do gotowania wybierajmy oczywiście jak najświeższe szparagi. Jak rozpoznać ich świeżość? Otóż, główki powinny być zwarte, a łodygi jędrne i połyskujące. Kiedy potrzemy o siebie dwa szparagi, powinniśmy usłyszeć charakterystyczny skrzypiący dźwięk.

Kupując białe szparagi, szukajmy tych o średniej grubości. Zbyt cienkie mogą być kłopotliwe podczas obierania, z kolei zbyt grube mogą się okazać łykowate i niesmaczne. W przypadku zielonych — grubość nie ma znaczenia.
Świeże szparagi możemy przechowywać w lodówce do trzech dni owinięte w wilgotną ściereczkę.
Jak prawidłowo gotować szparagi?
Białe szparagi obieramy na całej długości i odłamujemy twarde, zdrewniałe końce. Zielonych i fioletowych nie musimy obierać, odcinamy jedynie same końcówki.

Szparagi najlepiej gotować na stojąco (można je związać nitką) w wysokim, wąskim garnku. Główki powinny wystawać ponad powierzchnię wody, ponieważ są one bardzo delikatne i zmiękną pod wpływem pary.
Do wody oprócz soli dodajemy szczyptę cukru. Szparagi gotujemy pod przykryciem, na średnim ogniu przez 10–15 min. (miękkość możemy sprawdzić widelcem). Szparagi nadają się również do grillowania, pieczenia lub smażenia.
Szparagi — z czym to się je?
Pomysłów na smaczne przygotowanie szparagów jest naprawdę wiele. Klasycznie podaje się je polane masłem z bułką tartą lub sosem holenderskim. Możemy je też owinąć szynką i upiec pod beszamelem.
Szparagi można także zapiekać z innymi warzywami, mięsem drobiowym czy rybą. Warto je także dodać do jajecznicy lub omletu. Świetnie komponują się również jako składnik dań z makaronem i ryżem lub wytrawnych tart.
Młode, cienkie zielone szparagi wyśmienicie smakują na surowo jako składnik lekkiej sałatki. Dobrym pomysłem jest również szparagowa zupa-krem.


Polecane przez autora:
- Karpatka jak u mamy. Poznaj sprawdzony przepis
- Dla głodnych wrażeń - żeberka w miodowej glazurze
- Kruche i delikatne faworki - lepszych na pewno nie jadłeś!
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze