TOP 13 obiadowych surówek. Smacznie, zdrowo, kolorowo

Nie wyobrażam sobie drugiego dania bez surówki. Dla mnie byłoby po prostu niekompletne. Myślę, że wielu z was podzieli moje zdanie. Surówki najczęściej przygotowujemy z różnych odmian kapusty – białej, czerwonej, włoskiej, pekińskiej. Dobrym dodatkiem do obiadu są także lekkie sałaty, tarta marchewka, ogórki, rzodkiewki, pory, kalarepa, czerwone buraki, seler, oraz owoce: jabłka, gruszki, ananasy, winogrona. Smak surówki warto wzbogacić, dodając do niej bakalie i pestki. Natomiast jeśli chodzi o sosy, to do wyboru mamy te lżejsze typu winegret, oraz majonezowe, śmietanowe, jogurtowe.

Podziel się:

Surówka z kiszonej kapusty

Ta surówka ma cztery podstawowe składniki: kiszoną kapustę, jabłko, cebulę i marchew.

"Tradycyjna surówka z kiszonej kapusty jest smaczna, prosta, do tego to prawdziwa bomba witaminowa. Ma jeszcze inne zalety, surówka jest tania oraz może poleżeć w lodówce kilka dni. Jest świetnym dodatkiem do drugiego dania, pasuje zarówno do mięsa jak i do ryb" - pisze Jolanta

Surówka z czerwonej kapusty

Czerwona kapusta, przez Ślązaków zwana modrą to nieodłączny dodatek do klusków z dziurką i rolady. Ja ją lubię jeść również w towarzystwie smażonej ryby i puree.

"Prosta, smaczna, tania surówka do obiadu czy grilla. Idealna do hamburgerów czy nadzienia do pity. Wystarczy trochę jogurtu jako bazy sosu i można ją jeść w nieskończoność" - zachęca Bernadeta.

Surówka z marchwi, jabłka i chrzanu

Marchewkę lubię w każdym wydaniu, najlepsza jest oczywiście ta surowa, prosto z grządki ;-)

Polecam wam bardzo smaczną i łatwą do zrobienia surówkę z tartej marchewki z jabłkiem i chrzanem. Pasuje do wielu dań. Świetnie komponuje się z drobiem, kotletami schabowymi, mielonymi, sosami mięsnymi. W sezonie grillowym podaję ją do karkówki.

Surówka z czarnej rzepy

Kolejna propozycja to surówka z czarnej rzepy. Dotychczas ścierałam jedynie rzepę, dodawałam do niej łyżkę majonezu albo śmietany, doprawiałam do smaku i tyle.

Na blogu Milion Smaków znalazłam niemal identyczny przepis, tyle że autor dorzucił jeszcze garść suszonej żurawiny. Ja poszłam o krok dalej, i dodałam także posiekane włoskie orzechy.

Jeśli macie ochotę na niebanalny dodatek do obiadu, musicie zrobić tę surówkę. To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów!

Surówka coleslaw

Coleslaw to popularna w wielu krajach surówka obiadowa, dlatego też nie mogło jej zabraknąć w moim zestawieniu. Do przygotowania tej surówki potrzebujemy białej kapusty. Pozostałe składniki są dodawaner w zależności od upodobań, może to być zatem marchewka, jabłko, ananas, cebula

Coleslaw pasuje do dań mięsnych, sprawdzi się także jako dodatek do kanapek na ciepło i domowych kebabów.

Surówka z dyni i jabłka

Sezon na dynię trwa krótko, więc korzystajmy z niego! Bernadeta proponuje zatem prostą, szybką i zdrową surówkę z jabłka i dyni. Przyznam, że ja jeszcze nie jadłam dyni na surowo, więc na pewno wykorzystam ten przepis w swojej kuchni.

"Idealna do jesiennego obiadu" - zachęca blogerka.

Zobacz również: Kuchenne pomysły na wyciągnięcie ręki. Poznajcie smaczne blogi

Surówka z młodej kapusty i ogórka

Ta surówka to wspomnienie wiosny. Jest smaczna, chrupiąca i pełna witamin.

"Surówka z młodej kapusty i ogórka to świetna porcja orzeźwiającego, lekkiego dodatku do obiadu. Pasuje do kotletów mielonych z papryką i cebulką albo pieczonych ryb – okonia albo dorady" - radzi bloger.

Surówka z selera

Seler to zmora mojego dzieciństwa. Bardzo długo nie mogłam się do niego przekonać. Dlatego surówkę z selera, jaką przyrządzała czasem moja babcia omijałam zwykle szerokim łukiem.

Polubiłam ją dopiero niedawno, kiedy babcia zmodyfikowała nieco swój przepis i zaczęła do surówki dodawać rodzynki :-)

Klasyczna surówka z białej kapusty

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wystarczy parę składników, które zazwyczaj mamy w swojej kuchni, by stworzyć bardzo dobrą surówkę do obiadu.

"Polecam surówkę z dwóch składników pora i kapusty, która świetnie nadaje się do obiadu, kolacji czy też jako dodatek do kanapki np. burgera. Szybko i nieskomplikowanie" - pisze Bernadeta.

Surówka z kapusty pekińskiej i pora

Kolorowa surówka z kapusty pekińskiej i pora pasuje do grillowanych, gotowanych i pieczonych mięs. Ja dodaję do niej czasem jeszcze pomidorki koktajlowe zamiast papryki.

Taka surówka pięknie prezentuje się na talerzu. Myślę, że skusi każdego niejadka.

Surówka z rzodkiewki do obiadu

Wystarczy pęczek rzodkiewek, trochę majonezu (lub dla tych, którzy wolą bardziej dietetyczną kuchnię — jogurtu naturalnego), sól, pieprz, cukier i sok z cytryny, by w kilka chwil wyczarować chrupiącą, lekko ostrą surówkę do obiadu.

Najbardziej lubię ją w towarzystwie panierowanych kotletów z piersi kurczaka i ziemniaków z wody. Polecam!

Surówka z kapusty pekińskiej

Kapustę pekińską warto włączyć do codziennej diety, ponieważ jest nie tylko smaczna, pasuje do wielu dań, ale to także prawdziwe źródło zdrowia.

Czy wiecie, że zawiera mnóstwo białka, witamin, aminokwasów, soli mineralnych i beta karotenu?

"Kapusta pekińska, znalazła się w grupie 41 najzdrowszych produktów na drugim miejscu!" - wyjaśnia autorka bloga Na piecyku.

Surówka z buraczków i gruszki

Lubicie buraczki?

"Bardzo orzeźwiająca i doskonała w smaku surówka z buraków i gruszki. Świetnie komponuje się z pieczeniami wołowymi czy wieprzowymi np. z roladkami wołowymi i kluskami śląskimi, ale podaję ją też do kotletów rybnych. Sałatkę przygotujecie bardzo szybko, wystarczy zetrzeć warzywa na tarce i połączyć z jogurtem i przyprawami" - pisze autor przepisu.

Także w kategorii Przepisy:

Jeżyny w roli głównej - 6 pomysłów na desery z jeżynami Zielono mi, czyli sałatka z zielonych warzyw Lawendowa lemoniada Buraczana tęcza - przepis Otylii Jędrzejczak 6 najlepszych przepisów na zapiekanki Poznaj przepis na "Oczy carycy" - niezwykle smaczne ciasto Kilka pomysłów na słodkie placuszki Przepis na mango lassi z dynią Domowe masło orzechowe - zrób je sam! Pyszny, domowy budyń Kiszona kapusta - przepis Przetwory z warzyw i owoców - przygotuj się do zimy