Czas na gęsinę

Od końca października do stycznia trwa sezon na gęsinę. Gęsina tradycyjnie powinna była pojawić się na naszych stołach 11 listopada w dzień świętego Marcina. Coraz częściej przyrządzamy również gęsinę na Boże Narodzenie. Warto przekonać się do tego mięsa, ponieważ jest nie tylko niezwykle smaczne, ale również zdrowe. Poza tym Polska słynie w całej Europie z hodowli gęsi. Co można przygotować z gęsiny? Zobaczcie nasze inspiracje.

Podziel się:

Gęsia wątróbka z owocami na sałacie

"Gdy udało mi się kupić nieco gęsiej wątróbki postanowiłam zrobić z nią jakieś szybkie danie - może macie ochotę na ciepłą sałatkę? Zaręczam, że jest pyszna!" - przekonuje Iza, która prowadzi bloga Smaczna Pyza.

Tajemniczym składnikiem tej sałatki jest konfitura z jarzębiny, jednak jeśli jej nie macie, można ją zastąpić smażoną żurawiną.

Gęsi pasztet z żurawiną

Lubicie domowy pasztet? Kto nie lubi :-) A próbowaliście pasztetu z gęsi? Jest wyśmienity, i wcale nie mówię tu o francuskim foie gras.

Zobaczcie koniecznie, jak zrobić kremowy pasztet z gęsi, pachnący gałką muszkatołową i majerankiem.

Pierś gęsi w sosie piernikowym

Gęsia pierś to chude mięso z cienką warstwą tłuszczu pod skórą.

"Ten tłuszczyk dodaje dodatkowych walorów smakowych i jest pełen cennych składników (jak na przykład kwas oleinowy) - tak więc najlepiej piersi przyrządzać razem ze skórą" - pisze Michał.

Aromatyczny korzenny sos określa smak mięsa i doskonale rozgrzewa.

Rosół z gęsi z korzenną nutą

"Postanowiłam poporcjować tuszkę i wykorzystać jej elementy do różnych potraw. Uda gęsie upiekłam z kaszą i kapustą, ze skórek i sadła zrobiłam smalec z cebulką i jabłkiem, a piersi czekają w zamrażarce […]

Gdy odcięłam uda i piersi oraz wszystkie skórki został mi szkielet gęsi razem z szyją i skrzydłami. Pocięłam go na nieco mniejsze kawałki, takie żeby zmieściły się do gara, i postanowiłam ugotować dobry rosół" - pisze blogerka

Gęsina pieczona w jabłkach z majerankiem

"Gęsina, którą przygotowaliśmy w tym roku jest wyborna w smaku – cudownie soczysta i delikatna zarazem, z idealnie chrupiącą skórką. Podczas pieczenia w całym domu unosił się obłędny aromat ziół oraz pieczonych jabłek.

Sam przepis na pieczoną gęsinę w jabłkach jest bardzo prosty w wykonaniu i z pewnością nie będziecie mieli z nim problemu. Jeśli więc chcecie zachwycić swoich najbliższych spróbujcie koniecznie tego przepisu" - zachęcają Iwona i Mirek, którzy prowadzą bloga Smakowite jadło.

Tatar z gęsi

Tatar, czyli świeże siekane lub mielone mięso z dodatkami i przyprawami. Najczęściej spotyka się wołowy, ale można go przyrządzić także z mięsa wieprzowego, tuńczyka, łososia, a także z … gęsiny. Każdy z nich smakuje inaczej, ma inną konsystencję, tłustość i smak.

Gęsi tatar jest popularny na Kaszubach. Do tego klasyczne dodatki — korniszony, marynowane grzybki, cebula i surowe żółtko. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, to najwyższy czas nadrobić te zaległości!

Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy

Pierożki z gęsiną

Kolejna propozycja na wykorzystanie gęsiny to pierogi. Nie znam nikogo, kto nie przepadałby za pierogami. Ja najbardziej lubię, kiedy ciasto jest cieniutkie i wypełnione dużą ilością farszu, a brzegi zlepione w falbankę.

Lepienie takich pierogów wymaga nieco cierpliwości i wprawy, ponieważ tak cienko rozwałkowane ciasto może się czasem rwać.

Pierogi z gęsiną to dobry sposób na wykorzystanie gotowanego mięsa z rosołu. Jest smacznie, no i nic się nie marnuje :-)

Gęsie pipki

Co się kryje pod tą oryginalną nazwą? Otóż, w zależności od regionu Polski, mówi się tak albo na duszone gęsie żołądki, albo na nadziewane gęsie szyje.

"Pierwsze danie jest bardziej znane na południu, w Galicji, a drugie to raczej Kongresówka i Kresy Wschodnie. Oba mają swoje korzenie w kuchni żydowskiej. Taki gęsi pipek jest czymś pysznym i to w obu wymienionych potrawach" - wyjaśnia Iza.

8 z 11Źródło:

Półgęsek przy piecu suszony

Półgęsek to znana w kuchni staropolskiej przystawka, o której wspomina nawet Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu".

"Aż dziw bierze że w kraju który słynie w świecie z hodowli tego ptaka nie można nigdzie nabyć gęsich wyrobów. Uważam że już najwyższa pora aby to zmienić, dlatego dziś przedstawię popis na wyborne półgęski" - pisze Robert, który prowadzi bloga Miód i pieprz.

Czernina na gęsinie

Czernina, czyli czarna polewka — zupa z kaczą lub gęsią krwią. Niektórzy na samą myśl o niej dostają mdłości, ale są też tacy, którzy ją uwielbiają.

Ja nie mam zdania, ponieważ jeszcze jej nie próbowałam, jednak jak przekonuje Iza, czernina ma słodko-kwaśny smak i kremową konsystencję, przypominająca płynną czekoladę. Skusicie się?

Gęsie udka z jabłkami i dynią

Jeśli poszukujecie przepisu na pieczone gęsie udka, to nie musicie już więcej przekopywać internetu i wertować książek kucharskich. Oto i on :-)

Zanim przystąpicie do pieczenia, namoczcie udka w wodzie z solą. Potem pieczcie je dość długo w niskiej temperaturze.

"Dzięki temu mięso jest wilgotne, miękkie i delikatne. Tym razem zrobiłam je z jabłkami i dynią z aromatem majeranku. Wyszły pyszne, a jabłka z dynią dały im delikatnej kwaśności" - pisze Brenia.

Także w kategorii Przepisy:

Kilka pomysłów na dania rybne Kasza gryczana w 12 niesamowicie smacznych odsłonach Jak zrobić jajko po florencku? Poczuj się jak w prawdziwej, włoskiej restauracji. 5 przepisów na włoskie dania Rozgrzewające zupy na jesień Bulion z warzyw - przepis Cytryna nie tylko do herbaty - cytrynowe inspiracje Przepis na domowy budyń 3 pomysły na wegeobiady, które możesz zabrać ze sobą do pracy Przepis czekoladowe trufle z nutką whisky Przepisy na warzywne pasztety - nie tylko dla wegetarian Domowe masło? To wcale nie takie trudne!