Na świętego Marcina dobra gęsina

Gęś to prawdziwa arystokratka wśród drobiu. Chów gęsi ma bardzo długą tradycję w Polsce. Wiecie, że jesteśmy największym producentem gęsiny w Europie? Jednak to mięso bardzo rzadko gości na naszych stołach. Czas to zmienić! Zaproście gęsinę do swojej kuchni i to nie tylko 11 listopada.


Święty Marcin i gęsi
Co ma wspólnego święty Marcin z gęsią? Jak się okazuje całkiem sporo. Legenda głosi, że Marcin był poganinem pochodzącym z Panonii. Kiedy miał 15 lat wstąpił do wojska.
Pewnego dnia, przekraczając bramy miasta Amiens, zobaczył żebraka. Marcin oddał biedakowi swój płaszcz, a w nocy żołnierzowi ukazał się Chrystus, odziany właśnie w ten płaszcz.
Po tym wydarzeniu, Marcin nawrócił się, przyjął chrzest i zaczął wieść pustelnicze życie. Założył pierwszy w Galii klasztor. Zasłynął z bardzo cnotliwego życia. Kiedy zmarł biskup Tours, kościelni hierarchowie wybrali na jego miejsce Marcina.
Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy
Pustelnik nie chciał jednak żadnych zaszczytów, dlatego ukrył się przed papieskimi wysłannikami w szopie razem z gęsiami. Ptaki swoim gęganiem zdradziły jego kryjówkę. Marcin został biskupem, a potem świętym – patronem podróżników i żołnierzy.

Gęsina — dlaczego warto ją jeść?
Skro więc już wiemy, dlaczego pieczeń z gęsi powinna być obowiązkowym daniem 11 listopada, zastanówmy się dlaczego warto jeść gęsinę.
W porównaniu z kurczakiem czy indykiem, gęś zawiera ponad dwa razy więcej kalorii (339 kcal w 100 g). Jednak ma o wiele korzystniejszy skład tłuszczów. W gęsinie jest dużo kwasów jedno- i wielonienasyconych, w tym znacznie więcej zdrowych dla serca kwasów omega-3 i omega-6.
Dlatego też gęsina należy do najzdrowszych rodzajów mięsa. Stanowi doskonałe źródło łatwo przyswajalnego białka. Obfituje także w witaminy – A i E oraz minerały - żelazo, magnez i fosfor.

Jak wybrać dobrą gęsinę?
Na co dzień raczej nie kupujemy gęsiny. Czym więc się kierować przy wyborze tego mięsa? Tuszka powinna ważyć nie mniej niż 3 kg, ale nie więcej niż 4,5. Gęś powinna być dokładnie oczyszczona z piór. Zwróćmy też uwagę, czy skóra nie jest odbarwiona lub ponacinana.
Ważne jest także, by kości nie były połamane, a mostek nie powinien wystawać poza piersi. W zależności od tego, czym była karmiona gęś, mięso może mieć kolor jasnoróżowy lub żółty.
Gęsina — kulinarne inspiracje
Gęsina jest niezwykle delikatna w smaku. Do aromatu mięsa pasują owoce, dlatego gęś przeważnie faszeruje się gruszkami, suszonymi śliwkami lub jabłkami i naciera przed pieczeniem przyprawami takimi jak imbir, jałowiec, majeranek, rozmaryn czy kminek.
Przed pieczeniem gęś należy przez 2–3 godziny moczyć w zimnej wodzie. Najlepiej piec ją w brytfannie z kratką. Wówczas wytapiający się tłuszcz będzie skapywał na dół. Mięso w trakcie pieczenia należy podlewać winem, bulionem bądź tłuszczem, zapobiegnie to wysuszeniu gęsiny.

Upieczoną gęś warto skropić zimną wodą i jeszcze przez chwilę potrzymać w piekarniku, wówczas skórka stanie się chrupiąca.
Pieczoną gęś podaje się najczęściej z kopytkami, kluskami śląskimi, kaszą gryczaną i surówką z modrej kapusty.
Prawdziwym przysmakiem jest także gęsi pasztet.
Dania z mięsa


Polecane przez autora:
- Karpatka jak u mamy. Poznaj sprawdzony przepis
- Dla głodnych wrażeń - żeberka w miodowej glazurze
- Kruche i delikatne faworki - lepszych na pewno nie jadłeś!
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze