Na świętego Marcina dobra gęsina

Gęś to prawdziwa arystokratka wśród drobiu. Chów gęsi ma bardzo długą tradycję w Polsce. Wiecie, że jesteśmy największym producentem gęsiny w Europie? Jednak to mięso bardzo rzadko gości na naszych stołach. Czas to zmienić! Zaproście gęsinę do swojej kuchni i to nie tylko 11 listopada.

Święty Marcin i gęsi

Co ma wspólnego święty Marcin z gęsią? Jak się okazuje całkiem sporo. Legenda głosi, że Marcin był poganinem pochodzącym z Panonii. Kiedy miał 15 lat wstąpił do wojska.

Pewnego dnia, przekraczając bramy miasta Amiens, zobaczył żebraka. Marcin oddał biedakowi swój płaszcz, a w nocy żołnierzowi ukazał się Chrystus, odziany właśnie w ten płaszcz.

Po tym wydarzeniu, Marcin nawrócił się, przyjął chrzest i zaczął wieść pustelnicze życie. Założył pierwszy w Galii klasztor. Zasłynął z bardzo cnotliwego życia. Kiedy zmarł biskup Tours, kościelni hierarchowie wybrali na jego miejsce Marcina.

Pustelnik nie chciał jednak żadnych zaszczytów, dlatego ukrył się przed papieskimi wysłannikami w szopie razem z gęsiami. Ptaki swoim gęganiem zdradziły jego kryjówkę. Marcin został biskupem, a potem świętym – patronem podróżników i żołnierzy.

Gęsina — dlaczego warto ją jeść?

Plaster pieczonej gęsi

Skro więc już wiemy, dlaczego pieczeń z gęsi powinna być obowiązkowym daniem 11 listopada, zastanówmy się dlaczego warto jeść gęsinę.

W porównaniu z kurczakiem czy indykiem, gęś zawiera ponad dwa razy więcej kalorii (339 kcal w 100 g). Jednak ma o wiele korzystniejszy skład tłuszczów. W gęsinie jest dużo kwasów jedno- i wielonienasyconych, w tym znacznie więcej zdrowych dla serca kwasów omega-3 i omega-6.

Dlatego też gęsina należy do najzdrowszych rodzajów mięsa. Stanowi doskonałe źródło łatwo przyswajalnego białka. Obfituje także w witaminy – A i E oraz minerały - żelazo, magnez i fosfor.

Jak wybrać dobrą gęsinę?

Na co dzień raczej nie kupujemy gęsiny. Czym więc się kierować przy wyborze tego mięsa? Tuszka powinna ważyć nie mniej niż 3 kg, ale nie więcej niż 4,5. Gęś powinna być dokładnie oczyszczona z piór. Zwróćmy też uwagę, czy skóra nie jest odbarwiona lub ponacinana.

Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy

Ważne jest także, by kości nie były połamane, a mostek nie powinien wystawać poza piersi. W zależności od tego, czym była karmiona gęś, mięso może mieć kolor jasnoróżowy lub żółty.

Gęsina — kulinarne inspiracje

Pieczona gęsina - propozycja podania

Gęsina jest niezwykle delikatna w smaku. Do aromatu mięsa pasują owoce, dlatego gęś przeważnie faszeruje się gruszkami, suszonymi śliwkami lub jabłkami i naciera przed pieczeniem przyprawami takimi jak imbir, jałowiec, majeranek, rozmaryn czy kminek.

Przed pieczeniem gęś należy przez 2–3 godziny moczyć w zimnej wodzie. Najlepiej piec ją w brytfannie z kratką. Wówczas wytapiający się tłuszcz będzie skapywał na dół. Mięso w trakcie pieczenia należy podlewać winem, bulionem bądź tłuszczem, zapobiegnie to wysuszeniu gęsiny.

Upieczoną gęś warto skropić zimną wodą i jeszcze przez chwilę potrzymać w piekarniku, wówczas skórka stanie się chrupiąca.

Pieczoną gęś podaje się najczęściej z kopytkami, kluskami śląskimi, kaszą gryczaną i surówką z modrej kapusty.

Prawdziwym przysmakiem jest także gęsi pasztet.

Dania z mięsa

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Kulinarne inspiracje:

Zimne nóżki - kulinarny hit PRL Konkurs - Tort urodzinowy dla WP Parenting Regulamin konkursu - Tort urodzinowy dla WP Parenting Krem sułtański - przywołaj wspomnień czar Tagliatelle z sosem carbonara z kurkami Cykoria - zaproś ją do swojej kuchni! Risotto na piwie - przepis Kasztany - teraz są najsmaczniejsze! Graty do herbaty Herbata po angielsku, czyli Five o'clock 20 największych kulinarnych wpadek Kuliarne poranki z Otylią Jędrzejczak - miętowe orzeźwienie Zapomniany deser - szyszki z ryżu preparowanego Mówimy "smacznego!" - kiedy wypada, a kiedy nie? Darek Kuźniak podpowiada jak przygotować pancakes Darek Kuźniak zdradza jak zrobić łososia w burakach Darek Kuźniak, zdradza w swoim programie Crazy Chef Cooking jak zrobić słodki popcorn W poszukiwaniu smaku. Kalendarz imprez kulinarnych w październiku Blok czekoladowy - niezapomniany przysmak rodem z PRL Grzaniec krok po kroku. Co wybrać - wino czy piwo? Jakich przypraw użyć? Chałwa - zrobić ją czy kupić? Przepis i ciekawostki Kuchnia niemiecka - to nie tylko golonka, piwo i sałatka zimniaczana Sękacz - skarb Podlasia Co dobrego zjesz na Podlasiu?