Pięć przepisów Jamiego Olivera na szybkie dania

Aby przygotować smakowity i pełnowartościowy posiłek, nie trzeba spędzać wielu godzić w kuchni. Czasem wystarczy nawet mniej niż 30 minut. Udowadnia to Jamie Olivier – pochodzący z Wielkiej Brytanii kucharz, autor programów kulinarnych oraz książek. Tajemnica sukcesu tkwi tak naprawdę w zmianie podejścia do gotowania, dobrej organizacji, sprytnych przepisach i opanowaniu kilku kulinarnych sztuczek. Zdaniem Jamiego, w kuchni powinniśmy uruchomić wszystkie zmysły, wtedy na pewno wszystko się uda.

Podziel się:

Orechiette z oliwkami

Orechiette oznacza po włosku „małe uszka”. Jednak ten rodzaj makaronu ma niewiele wspólnego z tym, co dodajemy do wigilijnego barszczu. Orechiette są grubsze na zewnątrz i cieńsze w środku.

[url=Dla kucharzy i kinomanów, czyli moje TOP 7 filmów o jedzeniu]Kucharz[/url] proponuje orechiette z zielonymi oliwkami. To danie przygotujemy w 15 minut. W czasie, kiedy będzie się gotował makaron, robimy sos. Podsmażamy chwilę obrany i pokrojony na plasterki czosnek, dodajemy oliwki (zachowujemy jednak solankę), doprawiamy, mieszamy i smażymy przez dwie minuty.

Po tym czasie dolewamy osiem łyżek pomidorowej passaty wraz z zalewą z oliwek, mieszamy i gotujemy na wolnym ogniu przez kolejne pięć minut. Makaron odcedzamy, mieszamy z sosem i od razu podajemy. Smacznego!

Sałatka z fenkułem, pomarańczą i migdałami

Kiedy macie ochotę na lekką kolację, to ta sałatka będzie doskonała. Potrzebujemy trzy bulwy kopru włoskiego, pomarańczę, garść migdałów, kilka listków świeżej mięty, rukoli, octu winnego i oliwy z oliwek. Fenkuł kroimy na cienie plasterki za pomocą obieraczki do warzyw i zanurzamy na chwilę w lodowatej wodzie.

Migdały trzeba uprażyć na suchej patelni (uważając by się nie przypaliły), a potem rozgnieść w moździerzu.

Następnie obieramy i filetujemy pomarańczę. Układamy ją na półmisku. Koper osączamy, mieszamy z listkami mięty, rukolą, odrobiną octu i oliwą. Przyprawiamy do smaku solą morską i pieprzem. Rozkładamy koper z miętą i rukolą na pomarańczach, posypujemy całość uprażonymi migdałami. Gotowe!

Lekka i orzeźwiająca sałatka w sam raz na upalny wieczór.

Podpłomyki z awokado i fetą

Uwierzycie, że przygotowanie tego danie zajmuje tylko 25 minut? Zaczynamy od podsmażenia kuminu na suchej patelni, to wzmocni jego aromat. Musimy tylko uważać, by go nie przypalić. Jak tylko w twojej kuchni zacznie rozchodzić się zapach jak z orientalnej restauracji, zdejmij patelnię z gazu i przesyp delikatnie zawartość patelni do miski.

Dodaj 250 gramów żytniej mąki, ¾ łyżeczki proszku do pieczenia, 250 gramów jogurtu naturalnego i wymieszaj. Wyłóż masę na blat lub stolnicę posypaną mąką
. Zagnieć ciasto aż zacznie odchodzić od palców. Potem przełóż je do lekko natłuszczonej miski, przykryj ściereczką i odstaw na bok.

Awokado
obierz i usuń z niego pestkę. Potem pokrój na plastry, fetę pokrusz, przełóż wszystko do miski, skrop oliwą. Pół szklanki jogurtu wymieszaj z łyżeczką pasty harissa (jest to ostra tunezyjska pasta z papryczki chili, czosnku, zawierająca także kolendrę, kminek, kumin i oliwę).

Ciasto podziel na osiem kul. Każdą rozwałkuj na placek o grubości 3 mm. Rozgrzej patelnię grillową. Smaż placki po 2 trzy minuty z każdej strony. Gotowe podpłomyki skrop oliwą i podaj z jogurtem oraz sałatką z awokado i fety.

Chłodnik z awokado z czipsami z tortilli

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. W misce wymieszaj pół łyżki oliwek z oliwą z łyżeczką wędzonej papryki. Tak powstałą pastą natrzyj tortille. Ułóż je na blaszce i piecz przez około pięć minut aż staną się chrupiące. Po wyjęciu z piekarnika pozwól im wystygnąć, a potem połam je na mniejsze kawałki.

Z awokado usuń pestkę, potem je obierz i pokrój. Ogórka również obierz. Dymkę i kolendrę posiekaj. Wrzuć wszystko do blendera, dodaj jogurt naturalny, schłodzony bulion warzywny i zmiksuj na gładką masę. Dopraw sokiem z limonki, tabasco oraz szczyptą soli morskiej i pieprzu. Potem przykryj i odstaw do lodówki.

Zupę podawaj w małych miseczkach, posypaną czipsami z tortilli i posiekaną papryczką. Możesz również skropić ją nieco olejem z awokado.

Fritatta z makaronem na kilka sposobów

Jeśli został ci ugotowany makaron i nie wiesz co z nim zrobić, wypróbuj przepis Jamiego na makaronową fritattę. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. W misce roztrzep cztery duże jajka, dodaj 40 gramów startego parmezanu, dopraw całość solą morską i pieprzem. Dodaj makaron (około 400 gramów).

Podgrzej trzy łyżki oliwy na patelni, wyłóż masę makaronowo-jajeczną i smaż przez około 5 minut. Potem umieść patelnię w piekarniku i zapiekaj przez kolejne pięć minut. Ostrożnie odwrócić frittatę na dużym talerzu, a następnie zsuń z powrotem na patelnię i piecz przez kolejne pięć minut aż do zrumienienia.

Podstawowy przepis możesz urozmaicić dodając np. groszek, szynkę, boczek, ser, pomidorki koktajlowe, świeże zioła itd. Jamie radzi również, że jeśli został Ci makaron z sosem, możesz go wykorzystać jako spód do pizzy :-)

Makaronowa frittata jest smaczna zarówno na zimno jak i na gorąco.

Także w kategorii Przepisy:

Smaki dzieciństwa - przepis na tęczowy lodowiec Kiszona kapusta - przepis Zdrowy sok z grapefruita, gruszki, ananasa i imbiru - przepis Otylii Jędrzejczak Jak zrobić musztardę? Wielka moc białych warzyw - poznaj 13 jesiennych propozycji 7 pomysłów na przystawki Kilka pomysłów na dania rybne Jak przygotować domową lemoniadę? Karpatka jak u mamy. Poznaj sprawdzony przepis Będzie słodko, czyli czekoladowe inspiracje na desery z Nutellą Karp inaczej - 10 pomysłów na wigilijnego karpia Domowe ptysie jak z cukierni