Jak wybrać lodówkę turystyczną

Kiedy jedziemy na dłuższą wycieczkę lub urlop autem, nie możemy zapomnieć o prowiancie. Niestety, kiedy jest gorąco żywność szybko się psuje, a napoje ogrzewają. Torba termiczna okazuje się wówczas nie wystarczającym rozwiązaniem. Jak temu zaradzić? Musimy po prostu zaopatrzyć się w lodówkę turystyczną. Ich wybór w sklepach jest dość duży. Czym więc się kierować przy zakupie?

Rodzaje lodówek turystycznych

W sklepach znajdziemy dwa rodzaje lodówek turystycznych – elektryczne oraz bez zasilania. Chłodziwem mogą być specjalne wkłady albo gaz.

Lodówki na wkłady chłodzące

Zasadę ich dziania można porównać do termosu. Nie potrzebują zasilania. Niska temperatura utrzymuje się dzięki szczelnemu zamknięciu, izolacji termicznej, wykonanej ze styropianu lub pianki poliuretanowej oraz zimnym wkładom.

Obudowa najczęściej jest plastikowa, w przypadku droższych modeli metalowa. Tego typu chłodziarki są lżejsze od elektrycznych. Dzięki temu ich przenoszenie oraz przewożenie jest ułatwione. Można je zabrać ze sobą niemal wszędzie – na plażę, na piknik, do lasu, nad jezioro, bez ryzyka uszkodzenia.

Niska temperatura wewnątrz przenośnego urządzenia utrzymuje się około 12 godz. Jednak zanim taka lodówka spełni swoje zadanie, musimy schłodzić wkład w domu. Ceny chłodziarek bez zasilania zaczynają się już od 50 złotych.

To ci się przyda:

Lodówki elektryczne

Lodówki elektryczne mogą być zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej (12V lub 24V). Poza tym są także wyposażone we wkłady chłodzące, dlatego możemy je zabrać ze sobą w teren. Co ciekawe, wielu producentów tych urządzeń, wykorzystuje także technologię termoelektryczną. Dzięki temu, lodówki mogą nie tylko chłodzić produkty spożywcze, ale także je… podgrzewać. Będziemy mogli przygotować więc w czasie podróży czy pikniku kawę albo gorący posiłek. Jest to bardzo duża zaleta.

W porównaniu z lodówkami na wkłady chłodzące, elektryczne są niestety dużo droższe i cięższe. Dlatego tez ich transport jest nieco utrudniony. Ich ceny zaczynają się od 100 złotych. Jednak za tę kwotę dostaniemy urządzenie marnej jakości. Dlatego też, jeśli zależy nam na solidnej i pojemnej lodówce, musimy na ten cel przeznaczyć minimum 250 złotych.

Zobacz również: Zapraszamy do otwartej kuchni Michała Molendy

Lodówki sprężarkowe na gaz

W lodówkach tego typu chłodziwem jest przeważnie sprężony amoniak. Urządzenia te wymagają stałego zasilania energią elektryczną. W sklepach znajdziemy chłodziarki z wbudowanym akumulatorem, zasilane napięciem sieciowym 230 V a także 12 i 24 V. Większość z nich można więc zasilać z gniazda samochodowej zapalniczki.

Najlepsze lodówki turystyczne na gaz wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami chłodzącymi, wysoką energooszczędnością oraz wydajnością. Jednak są one dość drogie. Ich ceny ceny wahają się między 1000 a 8000 złotych.

Na co zwracać uwagę, kupując lodówkę turystyczną?

  • Temperatura chłodzenia - im niższą temperaturę uda się uzyskać tym lepiej. Na rynku możemy znaleźć zarówno lodówki, które mogą ochłodzić wnętrze nawet do minus 20 stopni Celsjusza, jak i takie, które ledwo schłodzą do 8 stopni. Należy jednak pamiętać, że im lodówka skuteczniej chłodzi tym wyższa jest jej cena.

  • Pojemność – litraż lodówki to kwestia indywidualna. Jeżeli z urządzenia ma korzystać jedna lub dwie osoby, to nie ma sensu wybierania największego urządzenia, jakie znajdziemy w sklepie. Natomiast jeśli wybieramy się na wakacje z całą rodziną lub grupą przyjaciół, warto zainwestować w większą chłodziarkę. Pojemność lodówek turystycznych waha się od 25 do 50 litrów.

    Podróżnicze inspiracje

  • Materiał, z jakiego jest wykonana lodówka wpływa na jakość urządzenia. Trwalsze i solidniejsze są te z metalową obudową. Natomiast jeśli zależy nam na lżejszej chłodziarce, której nie będziemy wykorzystywać w terenie, możemy spokojnie poprzestać na plastikowej.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Akcesoria i gadżety kuchenne:

Jaki nóż wybrać? Poznaj zalety i wady silikonowych akcesoriów kuchennych 5 gadżetów, których potrzebuje początkujący miłośnik pieczenia Niedrogie gadżety, które zrewolucjonizują twoją kuchnię Gadżety do ozdabiania ciast i deserów Jaką deskę do krojenia wybrać? Świeże zioła na wyciągnięcie ręki – od czego zacząć ich uprawę? Kuchnia przyjazna dziecku